Suwalskie Stowarzyszenie
Rodzin i Przyjaciół Osób Chorych
Psychicznie "Nadzieja"
   


 
 
 
 

 
Mikołajki w Klubie Pacjenta

Mikołajki w tym roku były przepełnione radością i niespodziankami. Każdy z podopiecznych otrzymał drobny upominek. Następnie słuchaliśmy muzyki. Na pamiątkę tego dnia zrobiliśmy sobie zdjęcie :)

********************

Wsparcie zdalne

Od 29 października do 30 listopada Klub Pacjenta stacjonarnie był zamknięty dla podopiecznych. Udzielaliśmy uczestnikom wsparcia indywidualnego. Kontakt telefoniczny i spotkania indywidualne były jedyną możliwą formą terapii. Ustalaliśmy z każdym co będzie robił w domu. Materiały i instruktaż dostarczane były podopiecznym indywidualnie. Codzienne rozmowy telefoniczne pomogły wszystkim przetrwać ten trudny okres.

********************

Jesień

Piękna nasza Polska złota jesień. Ten czas wykorzystujemy maksymalnie na spacery, poszukiwanie dobrodziejstw lasu… Zbieramy szyszki, liście, korę drzew, które później zostaną wykorzystane do stroików bożonarodzeniowych.

********************

Lato w Klubie Pacjenta

Lato, to czas który uwielbiany jest przez wszystkich. W tym okresie częściej niż zawsze korzystamy z dóbr natury. Wychodzimy na spacery, nasycamy się słońcem. Wszystko oczywiście w rygorze sanitarnym, w związku z panującą pandemią.


********************

Od 15 czerwca 2020 r. po 3 miesiącach zamknięcia z powodu stanu epidemiologicznego COVID-19 zostały wznowione w ramach projektu działania aktywizujące podopiecznych w Klubie Pacjenta. Zajęcia prowadzone są w reżimie sanitarnym, podopieczni zostali podzieleni na grupy. Wszyscy są zadowoleni, że mogą znów wyjść z domu, by spotkać się na zajęciach, porozmawiać i wypełnić czas spacerami i zajęciami manualnymi.

********************

06.03 i 10.03.2020 r.
Spotkania integracyjne w Klubie Pacjenta. Świętowanie Dnia Kobiet i Mężczyzn

W piątek 6 marca w Klubie Pacjenta świętowaliśmy Dzień Kobiet. Panowie wręczyli wszystkim zebranym koleżankom kwiaty, przynieśli przepyszne torty i odśpiewali głośne ,,Sto lat". Dodatkowo kobiety przygotowały desery lodowe. Kilka dni później (10 marca) w ramach podziękowań panie także uczciły w sposób szczególny Dzień Mężczyzn. Ugotowały kartacze i wręczyły kolegom batony. Obie okazje były dobrym sposobem na spędzenie czasu wolnego, wspólne rozmowy, słuchanie muzyki i integrację naszej społeczności.


********************

14.02.2020 r.
Walentynki w Klubie Pacjenta

W sposób szczególny i uroczysty uczciliśmy coroczne święto, popularne w Polsce oraz za granicą - Walentynki. Dzień 14 lutego był okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami, powiedzenia miłych słów drugiej osobie, jak i na wyznania miłosne. Panowie tego dnia wręczyli koleżankom piękne róże i przynieśli tort. Natomiast panie przygotowały uroczyste śniadanie - przepyszne kanapki i sałatkę owocową. Dodatkowo wszystkim rozdano czerwone karteczki w kształcie serca, opatrzone cytatem nawiązującym do obchodzonego święta.


********************

11.02.2020 r.

Wyjście do kina i obejrzenie filmu ,,Nasze miejsce na ziemi"


********************

19.12.2019 r.
Spotkanie opłatkowe w Klubie Pacjenta

Zgodnie z tradycją, kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy w naszej społeczności spotkanie opłatkowe, na które chętnie przybyli klubowicze i ksiądz Jarosław. Po modlitwie, połamaniu się opłatkiem i złożeniu życzeń zasiedliśmy do przepięknie udekorownego stołu, gdzie oprócz białego obrusu, sianka i innych dekoracji znajdowały sie przepyszne postne potrawy, wcześniej przygotowane w ramach zajęć kulinarnych. Spotkanie przebiegło w wyjątkowym i uroczystym nastroju. Był to czas na wspólne rozmowy, przemyślenia i zaśpiewanie kolęd. Bardzo cieszymy sie, że już po raz kolejny mogliśmy świętować w tym gronie.


********************

27.11.2019 r.
Udział w Halowym Turnieju Piłki Nożnej w Raczkach

27 listopada na szkolnej hali w Raczkach odbył się Integracyjny Halowy Turniej Piłki Nożnej im. Dariusza Romatowskiego o puchar Starosty Suwalskiego dla uczniów szkół podstawowych i osób niepełnosprawnych. Po uroczystym powitaniu poświęcono minutę ciszy ku czci zmarłego nauczyciela, którego imieniem nazwano obecne zawody. Wśród ośrodków dla osób niepełnosprawnych wzięło udział nasze stowarzyszenie, które wywalczyło II miejsce, rywalizując z trudnymi przeciwnikami z Suwałk, Sejn, Węgorzewa.


********************

21.11.2019 r.
Największy Bal Andrzejkowy na Suwalszczyźnie

21 listopada 2019 roku mieliśmy okazję bawić się na Balu Andrzejkowym Osób Niepełnosprawnych ,, Czary Mary - zmieniamy świat na weselszy" dzięki zaproszeniu przez Stowarzyszenie Integracji Społecznej ,,Alternatywa" i Środowiskowy Dom Samopomocy MOPR w Suwałkach. Oprócz wspaniałej zabawy, pysznych posiłków i słodkich przekąsek na wszystkich czekały gry i konkursy, możliwość wykonania zdjęcia w foto budce oraz występy znanych zespołów muzycznych.


********************

13.11.2019 r.
,,O miłości prawie wszystko..."

13 listopada uczestniczyliśmy w V Suwalskim Przeglądzie Talentów Osób z Niepełnosprawnościami - Hyde Park zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy Dom Dziennego Pobytu i Stowarzyszenie ,,Aktywni Tak Samo". Na scenie auli PWSZ w Suwałkach wystąpiło wielu przedstawicieli placówek z Suwałk i okolic, Augustowa, Sejn, Gołdapi, Moniek, Białegostoku, którzy przygotowane mieli występy taneczne, teatralne, kabaretowe, pantominy, śpiewy nawiązujące do tegorocznego hasła imprezy ,, O miłości prawie wszystko". Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody i podziękowania, pyszny poczęstunek. Niespodzianką na zakończenie całego spotkania był koncert lidera zespołu Weekend - Radka Liszewskiego.


********************

24.10.2019 r.

Zabawa taneczna w Klubie Pacjenta


********************

03.10.2019 r.

Jesienne spotkanie integracyjne na działce klubowicza połączone z grillem.


********************

30.09.2019 r.
Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce

30 września na stadionie OSiR w Suwałkach odbyły się zawody lekkoatletyczne. Pomimo deszczu, zimna udział wzięło ponad 300 uczestników z 14 ośrodków osób niepełnosprawnych i z 4 szkół podstawowych. Wszyscy zawodnicy otrzymali ciepły posiłek i dyplomy uczestnictwa. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Reprezentantom naszego Stowarzyszenia nie udało się wygrać w konkurencjach indywidualnych. Złoto otrzymali w drużynowym przeciąganiu liny.


********************

10.09.2019 r.
II Playback Show ,,Szalone lata 80 w ramach Festynu ,,Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” w Lipniaku

W poniedziałek, 9 września uczestniczyliśmy w festynie w Lipniaku, zorganizowanym przez tamtejszy ośrodek. Spotkanie rozpoczęła Pani Bożenna witając wszystkich gości. Następnie każda placówka miała okazję zaprezentować choreografię, przebrania i występ playback do wybranych utworów z lat 80-tych w wykonaniu solowym i grupowym. My przygotowaliśmy aranżację do piosenki Maryli Rodowicz ,,Sing sing” i Urszuli ,,Dmuchawce, latawce, wiatr”. Dodatkowo można było wziąć udział w loterii fantowej, obejrzeć sprzęt strażacki i wojskowy. Na zakończenie przeglądu każdy ośrodek otrzymał nagrodę w postaci przytulnej poduszki, koca i płyty winylowej.


********************

18.07.2019 r.
Spotkanie integracyjne w Krzywym

18 lipca piękny, słoneczny dzień spędziliśmy na łonie natury w miejscowości Krzywe koło Suwałk gdzie zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne. Obecni byli klubowicze, członkowie rodzin, ksiądz Jarosław Kapelan szpitala, którego zaprosiliśmy aby uroczyście pożegnać i podziękować za wieloletnią współpracę, gdyż wkrótce odchodzi na inna parafię. Na miejscu rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaskę. Dodatkowo mieliśmy ze sobą pyszne ciasto, sałatkę i leczo z cukinii.


********************

27.06.2019 r.

W czwartek 27 czerwca uczestniczyliśmy w festynie pod hasłem ,,Podlaskie Dni Rodziny” zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach. W programie były występy muzyczne, tańce, zabawy sportowe, poczęstunek i przejażdżki motocyklami.


********************

26.06.2019 r.

26 czerwca czteroosobowa ekipa z naszego stowarzyszenia pojechała do Olecka na VII Plenerowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, gdzie każda osoba miała 3 godziny na wykonanie swojej pracy. Nasi uczestnicy zmagali się w 4 konkurencjach: wykonanie bukietu kwiatów z bibuły, rysowanie węglem, wykonanie kartki okolicznościowej techniką quilling i wyszywanie haftem krzyżykowym według wzoru. W ostatniej wymienionej konkurencji nasza reprezentantka zajęła II miejsce. Pozostali zawodnicy otrzymali upominki.


********************

18.06.2019 r.
Udział zawodach lekkoatletycznych

18 czerwca na miejskim stadionie OSiR w Suwałkach odbyły się zawody w lekkiej atletyce. Tego dnia zjechali się zawodnicy z ośmiu ośrodków z Suwałk, Olecka, Węgorzewa, którzy zmagali się podczas upału w różnych konkurencjach indywidualnych i grupowej. Nasze Stowarzyszenie reprezentowało 10 osób, które w sumie wywalczyło 7 medali - 2 brązowe, 4 srebrne oraz złoty w drużynowym przeciąganiu liny. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali medale i dyplomy, które wręczyli wicestarosta Suwalski i Przewodniczący Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Suwałkach. Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa i ciepły posiłek.


********************

10.06.2019 r.
Turniej Tenisa Stołowego

Za nami już XVII Regionalny Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. 10 czerwca na hali ,,Lega” w Olecku rywalizowało około 120 zawodników z różnych ośrodków z podziałem na kategorie, uwzględniające płeć i poziom umiejętności zawodników. Z naszego stowarzyszenia mężczyźni zajęli w grupie zaawansowanej I miejsce a w średniej II. Wielkie gratulacje przedstawicielom Klubu Pacjenta i życzymy dalszych sukcesów.


********************

06.06.2019 r.
Wyjazd integracyjny do Krzywego


********************

29.05.2019 r.
,,Królowej Anielskiej Śpiewajmy”

Pod takim hasłem 29 maja 2019 roku odbył się IV Przegląd Pieśni Religijnej. Spotkanie rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Błogosławionej Anieli Salawy w Suwałkach. Po nabożeństwie, chwili wyciszenia nastąpiło powitanie gości przez Panią Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach, którzy byli organizatorami tego przeglądu. Następnie każdy zaproszony ośrodek mógł zaprezentować swoje umiejętności. Na zakończenie wszystkim zebranym wręczono statuetki, dyplomy i zaproszono na ciepły posiłek. Nasze stowarzyszenie reprezentowały panie, które śpiewały ,,Zawitaj Królowo Różańca Świętego”, ,,Jak szczęśliwa Polska cała” i ,,Dobranoc Maryjo”.


********************

23.05.019 r.
Udział w VII Integracyjnym Turnieju Badmintona w Olecku


********************

13.05.2019 r.
Odpust w Kaplicy Szpitala Psychiatrycznego

Już po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach odpustowych w kaplicy szpitala psychiatrycznego. 11 maja przypadała rocznica wyświęcenia tego obiektu. Ze względu, że była to sobota, ksiądz Kapelan Jarosław całe uroczystości przeniósł na poniedziałek 13 maja. Tego dnia pacjenci oraz goście zebrali się w kaplicy, gdzie mszę świętą prowadziło trzech księży, a nasi klubowicze mieli okazję nieść dary. Po chwilach refleksji i zadumy, wspólnej modlitwy o zdrowie dla pacjentów, pracowników ksiądz zaprosił na agape, podczas której był słodki poczęstunek i zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,Nadzieja” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałkach.


********************

09.05.2019 r.
Sezon grillowy rozpoczęty

Pierwsze grillowanie w tym sezonie za nami. 9 maja na działce klubowicza urządziliśmy spotkanie integracyjne , podczas którego upiekliśmy kiełbaski, karkówkę i szaszłyki, które wcześniej przygotowaliśmy w Klubie Pacjenta. Po sytym posiłku był czas na wspólne rozmowy i przemyślenia, skorzystanie z promieni słonecznych i posłuchanie śpiewu ptaków. Odważne osoby rozbawiały pozostałych opowiadając dowcipy.


********************

16.04.2019 r.
Spotkanie Wielkanocne

We wtorek, 16 kwietnia tuż przed świętami wielkanocnymi zorganizowaliśmy spotkanie, na którym obecni byli klubowicze, pracownicy oraz ksiądz kapelan Jarosław i ksiądz Jacek. Po modlitwie, życzeniach złożonych przez kapłanów podzieliliśmy się jajkiem i zasiedliśmy do wspólnego posiłku, na którym znaleźć można było przepyszne sałatki, barszcz biały, pieczony schab i klops z jajkiem, białą kiełbaskę z chrzanem, kurczaka. Następnie przy kawie i cieście rozmawialiśmy o nadchodzących świętach, rodzinie i bieżących sprawach.


********************

19.03.2019 r.

Udział w V Turnieju Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych w Olecku zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku oraz Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy WTZ Olecko.


********************

08.03.2019 r.
Wspólne świętowanie Dnia Kobiet i Mężczyzn

W piątek 08 marca obchodziliśmy popularne święto w Polsce- Dzień Kobiet, oraz Dzień Mężczyzn, które w tym roku przypadało w niedzielę. Tego dnia przygotowaliśmy uroczyste śniadanie oraz biszkopt z jabłuszkami. Kobiety wręczyły mężczyznom drobne prezenty - skarpetki i cukierki, a panowie przynieśli tort i róże.


********************


14.02.2019 r.
Walentynki

W miłej atmosferze upłynął nam czas 14 lutego w Klubie Pacjenta. Jeden z podopiecznych przygotował na śniadanie przepyszną pizzę. Dodatkowo panowie przynieśli cztery torciki, natomiast kobiety wręczyły im upominki w postaci przytulanek - czerwonych serduszek.


********************


13.02.2019 r.

Wyjście do kina i obejrzenie filmu ,,Miszmasz, czyli Kogel Mogel III”.


********************


11.02.2019 r.
Obchody Światowego Dnia Chorego w szpitalu psychiatrycznym

27 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił 11 lutego Dniem Chorego. Tego dnia na całym świecie ludzie modlą się w intencji chorych, starych lub niepełnosprawnych. O godzinie 10 rozpoczęła się uroczysta msza święta w kaplicy szpitala psychiatrycznego, na której obecni byli nasi klubowicze, pacjenci ze szpitala i podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałk. Podczas nabożeństwa można było skorzystać z sakramentu pokuty i namaszczenia chorych. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek i zabawę taneczną, na której śpiewał zespół ,,Nadzieja” z ŚDS.


********************


29.01.2019 r.

,,Pokój temu domowi” tymi słowami przywitali nas kapłani - ksiądz Jarosław i ksiądz Jacek, którzy 29 stycznia przybyli na wizytę duszpasterską do Klubu Pacjenta. Po tym pozdrowieniu rozpoczęto modlitwę o Boże błogosławieństwo dla całej naszej społeczności, pokropiono obecnych święconą wodą. Ksiądz Jarosław zaintonował kolędę do którego wszyscy dołączyli. Następnie był czas na rozmowę z kapłanami, przedstawienie naszych radości i problemów oraz posiłek, na który przygotowaliśmy kartacze.


********************


17.01.2019 r.

Karnawałowa zabawa taneczna w Klubie Pacjenta


********************


20.12.2018 r.
Spotkanie opłatkowe w Klubie Pacjenta

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w naszej społeczności klubowej panował bardzo pracowity, podniosły czas, w związku z organizowanym spotkaniem opłatkowym. Do tego dnia przygotowywaliśmy się starannie, dekorując pomieszczenia w klimacie świątecznym, wykonując ozdoby i stroiki, przyrządzając różnorodne dania i piekąc ciasta. W czwartek, 20 grudnia każdy klubowicz miał okazję uczestniczyć w tym niecodziennym lecz ważnym wydarzeniu. Od samego rana ustawialiśmy i nakrywaliśmy do stołu, podgrzewaliśmy potrawy. Po wspólnej modlitwie, której przewodniczył Ksiądz Jarosław połamalismy się opłatkiem, złożyliśmy życzenia i zasiedliśmy do stołów, na których znajdowały się potrawy wigilijne. Był to mile i pięknie spędzony czas, czas na wzajemne rozmowy i uśmiechy, wspomnienie minionego roku, śpiewanie kolęd. Nastepnie każdy otrzymał upominek w postaci słodyczy, pomarańcza i ozdób bożonarodzeniowych wykonanych podczas zajęć terapeutycznych w ostatnich tygodniach przez beneficjentów.


********************


28.11.2018 r.

Uczestnictwo w spotkaniu integracyjnym z okazji Andrzejek w szpitalu psychiatrycznym.


********************


22.11.2018 r.
Zabawa na Balu Andrzejkowym ,,Czary mary - zmieniamy świat na weselszy"

Pod takim hasłem już po raz XI odbył się Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych, który organizowany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Suwałkach. Na balu bawiło się ponad pięćset osób ze środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej oraz ośrodków wsparcia z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Była loteria fantowa, fotobudka, występy zespołów muzycznych, wybory króla i królowej balu oraz pyszne jedzenie.


********************


20.11.2018 r.
Integracyjny Halowy Turniej LZS w Piłce Nożnej im. Dariusza Romatowskiego o puchar Starosty Suwalskiego.

We wtorek 20 listopada na hali sportowej w Raczkach odbył się halowy turniej w piłce nożnej o puchar Starosty Suwalskiego. W zawodach udział wzięło sześć ośrodków osób niepełnosprawnych oraz reprezentacje czterech szkół podstawowych z terenu powiatu suwalskiego. Uroczystego otwarcia spotkania dokonał Dyrektor Szkoły, w którym odbywał się turniej, Starosta Suwalski oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Suwałkach. Podopieczni naszego Stowarzyszenia także uczestniczyli w rozgrywkach, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Odnieśli wielki sukces. W klasyfikacji końcowej zajęli II miejsce.


********************


31.10.2018 r.

Wyjście do kina i obejrzenie najnowszego filmu Janusza Kondratiuka pt. ,,Jak pies z kotem".


********************


11.10.2018 r.

Jesienne grillowanie na działce klubowicza.


********************


01.10 2018r.
Integracyjne zawody zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce.

Pierwszego dnia października na stadionie OSiR w Suwałkach odbyły sie zawody LZS w lekkiej atletyce, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych oraz osoby niepełnosprawne. Głównym celem spotkania była popularyzacja lekkiej atletyki wsród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, przełamywanie barier, uprzedzeń i niepewności. Zawody dla osób niepełnosprawnych odbyły się w pięciu konkurencjach (rzut piłeczką palantową, biegi na różne dystanse, pchnięcie kulą, skok w dal ze strefy oraz drużynowo przeciąganie liny). W każdej dyscyplinie mieliśmy swoich przedstawicieli ze Stowarzyszenia.
Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Każdy zawodnik otrzymał ciepły posiłek i dyplom uczestnictwa, najlepsi - medale. Nam udało się wywalczyć brąz w biegu na 50 m z asystą oraz złoto w przeciąganiu liny.


********************


26.09.2018 r.

Wspólne wyjście do kina i obejrzenie filmu ,,Juliusz".

********************


20.09.2018 r.

Uczestniczenie w obchodach tzw. ,,wewnętrznej schizofrenii" zorganizowanej w psychiatrycznym szpitalu.


********************

09.09.2018 r.

Udział w festynie ,,Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi", który odbył się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lipniaku.


********************


09.08.2018 r.
Wyjazd integracyjny do Krzywego.

W upalny czwartek, 9 sierpnia wspólnie wybraliśmy się do miejscowości Krzywe, położonej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Po dotarciu na miejsce mieliśmy okazję spacerować edukacyjnymi ścieżkami tzw. sucharami, złapać promieni słonecznych i kąpać się w jeziorze pod nadzorem ratowników.


********************


26.07.2018 r.

Wyjście nad Zalew Arkadia - zbiornik wodny znajdujący się w południowej części naszego miasta, między starym miastem a osiedlem Zahańcze nad rzeką Hańcza, gdzie spacerowaliśmy ścieżkami, podziwialiśmy mewy, łabędzie i kaczki. Jest to wspaniałe miejsce zarówno dla mieszkańców miasta i turystów. Na jednym z brzegów Zalewu znajduje się strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nieopodal plaży jest boisko do plażowej piłki siatkowej, skatepark. Wokół zalewu znajdują się także liczne ścieżki rowerowe i piesze, ławeczki, mnóstwo zieleni.

********************


28.06.2018 r.

Udział w festynie pod hasłem ,,Rodzina - miłość, wsparcie i tradycja" zorganizowanym w ramach obchodów XVI Podlaskich Dni Rodziny przez Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa” oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Suwałkach. Były liczne konkursy, malowanie twarzy, zabawy integracyjne, możliwość przejażdżki motocyklem z Niedźwiedziami Północy. Nie zabrakło występów zespołów muzycznych „Nadzieja”, „KEYS" i DJ Słomy, przy których można było potańczyć.


********************

25-26 czerwiec 2018 r. "PLENERIADA 2018"

Dzięki gościnności i zaproszeniu przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku oraz Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Olecku mieliśmy okazję uczestniczyć już w VII Plenerowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Pierwszy dzień minął pod znakiem integracji, rozrywki, zmagań strongman, grilla i dyskoteki.

Drugi dzień był bardziej pracowity. Każdy uczestnik miał za zadanie przez trzy godziny zaprezentować swoje zdolności w indywidualnej dyscyplinie. Nasze stowarzyszenie reprezentowało siedem osób w następujących konkurencjach: wykonanie bukietu maków z bibuły, wykonanie płaskorzeźby w drewnie, wyklejenie flagi techniką quilling, wykonanie flagi i kotyliona z materiału i wstążeczek, namalowanie obrazu na płótnie, wykonanie portretu przy pomocy węgla, śpiew pieśni i utworów patriotycznych.

Po trzy godzinnych trudach jury przystąpiło do oceny wszystkich prac. Każda placówka w tym czasie zaprezentowała siebie hasłem, okrzykiem bądź strojem. Hasło, które nas reklamowało to: "Choć nadzieje w nazwie mamy, z miłą chęcią wygrywamy”. Te słowa okazały się prorocze. Nasi beneficjenci otrzymali statuetkę za konkurs strongman, a pięć osób otrzymało także indywidualne nagrody za prace artystyczne. Po uroczystym wręczeniu dyplomów, nagród rzeczowych nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy i obiad, po którym każdy powrócił do swojego codziennego życia, obowiązków.


********************


20.06.2018 r.
Wyjście do kina i obejrzenie filmu "Zimna wojna".


********************


12 czerwiec 2018 r.
Zawody w lekkiej atletyce

We wtorek, 12 czerwca na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach uczestniczyliśmy w zawodach lekkoatletycznych dla osób niepełnosprawnych pn. Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce. Po uroczystym otwarciu spotkania, prawie 100 osób z 8 ośrodków osób niepełnosprawnych rywalizowało w konkurencjach tj. rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą, skok w dal, bieg na różne dystanse, bieg 50m z asystą oraz drużynowe przeciąganie liny. Nasi beneficjenci także czynnie uczestniczyli w zawodach. Trzy osoby indywidualnie wywalczyły miejsce na podium. Głośno było o nas także po wygranej w konkurencji, która zawsze budzi najwięcej emocji - drużynowym przeciąganiu liny. Po zaciętej rywalizacji, złoto należało do nas.

Zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach otrzymali medale i dyplomy, które wręczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz ciepły posiłek.


********************


06.06.2018 r.
Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Olecku

Tym razem klubowicze mieli okazję uczestniczyć w XVI Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Olecku zorganizowanym przez tamtejszy Warsztat Terapii Zajęciowej. Czworo naszych sportowców zgonie z zasadami fair play walczyło w trudnych zmaganiach w tenisie stołowym, gdzie brało udział ponad 100 zawodników. Złoto w kategorii zaawansowanej mężczyzn należało do beneficjenta z naszego stowarzyszenia.


********************


Uczestnictwo w III Przeglądzie Pieśni Religijnych "Królowej Anielskiej Śpiewajmy"

Dnia 29 maja b.r. grupka podopiecznych z naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w III Przeglądzie Pieśni Religijnych ,,Królowej Anielskiej Śpiewajmy” zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Całość spotkania odbyła się w Kościele p.w. bł. Anieli Salawy. Po mszy świętej każda zaproszona placówka miała okazję zaprezentować różne pieśni sławiące Matkę Bożą. Panie z naszego stowarzyszenia przepięknie, a capella wykonały trzy utwory: "Czarna Madonno", "Matka, która pod krzyżem stała", "Gdy klęczę przed Tobą". Po wszystkich występach nastąpiło wręczenie dyplomów, statuetek oraz słodki poczęstunek.


********************


23.05.2018 r.
Wyjazd integracyjny na ognisko do Małej Huty.


********************


10 maj 2018 r. Odpust w Kaplicy Szpitala Psychiatrycznego

11 maja przypadała kolejna rocznica wyświęcenia kaplicy w szpitalu psychiatrycznym, w związku z tym, że ten dzień to piątek, ksiądz Jarosław Pierzgalski przełożył obchody na dzień wcześniej. 10 maja w godzinach porannych pacjenci wraz z personelem szpitala, podopieczni naszego stowarzyszenia i goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałkach spotkali się w kaplicy, gdzie uroczysta mszą rozpoczęto świętowanie. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz z jednej z suwalskich parafii. Następnie ksiądz kapelan zaprosił wszystkich na dalszą część spotkania do pracowni terapii zajęciowej, gdzie można było skosztować bigosu, ciasta i pobawić się przy muzyce.


********************


Udział w VI Integracyjnym Turnieju Badmintona w Olecku.

Wielu zawodników z różnych miast i ośrodków 12 Kwietnia 2018 roku spotkało się w hali sportowej Lega w Olecku w celu rozegrania turnieju badmintona. Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz miasta, który wszystkim życzył powodzenia i osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Kilka godzin trwały zmagania zawodników, którzy podzieleni byli na grupy ze względu na wiek i płeć. Nasze stowarzyszenie godnie reprezentowało troje beneficjentów. Po zaciętej rywalizacji jeden z naszych podopiecznych zajął I miejsce w kategorii mężczyzn dorosłych.


********************


Spotkanie wielkanocne w Klubie Pacjenta

Tuż przed świętami wielkanocnymi, w Wielki Czwartek 29 marca 2018 roku w Klubie Pacjenta panowała świąteczna i podniosła atmosfera. Przez kilka dni przygotowywaliśmy potrawy, ciasta i dekorację pomieszczeń.

29 marca po wspólnej modlitwie podzieliliśmy się jajkiem, złożyliśmy życzenia i zasiedliśmy do suto zastawionego stołu. Na zakończenie każdy otrzymał od "zajączka" drobny upominek w postaci słodkości oraz kurczaczków i kaczuszek z pomponików włóczki wykonanych przez podopiecznych stowarzyszenia podczas zajęć terapeutycznych. Całość spotkania minęła w miłej i przyjaznej atmosferze.


********************


12.02.2018 r. Obchody Światowego Dnia Chorych

Z okazji światowego Dnia Chorych w szpitalu psychiatrycznym zorganizowane było spotkanie, na którym obecni byli pacjenci i personel placówki, nasi klubowicze i podopieczni z suwalskiego ŚDS. Całość rozpoczęto mszą świętą pod przewodnictwem księży z Suwałk i okolicy. Na zakończenie nabożeństwa dyrektor szpitala skierowała słowa otuchy do wszystkich chorych oraz podziękowała za posługę kapłanom. Następnie w pracowniach terapii zajęciowej czekał słodki poczęstunek i zabawa taneczna, która prowadził Pan Jacek z Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałkach.


********************


30.01.2018 r. wyjście do kina i obejrzenie filmu "Gotowi na wszystko". Polska komedia opowiadająca losy piątki przyjaciół i ich jednym marzeniu - od najmłodszych lat pragnęli założyć zespół metalowy. Czas jednak pokazał, że prawdziwe życie nigdy nie wygląda tak, jak w marzeniach a we współczesnym czasie często liczą się pieniądze i znajomości.


********************


18.01.2018 r. Kolęda w Klubie Pacjenta

W godzinach porannych 18 stycznia odwiedził nas w Klubie Pacjenta ksiądz Jarosław Pierzgalski. Po modlitwie zasiedliśmy do poczęstunku- bułeczek drożdżowych, wcześniej przygotowanych przez klubowiczów. Był to czas wspólnych rozmów, omówienie bieżących spraw dotyczących działalności stowarzyszenia i podopiecznych. Następnie przeszliśmy do kaplicy szpitala psychiatrycznego, gdzie sprawowana była msza święta o Boże Błogosławieństwo dla naszej społeczności. Kapłanowi wręczyliśmy kwiaty w podziękowaniu za opiekę duchową, dobre słowo i pamięć.


********************


11.01.2018 r. Zabawa taneczna w Klubie Pacjenta

W tegorocznym karnawale, 11 stycznia zorganizowaliśmy dyskotekę w ramach zajęć terapeutycznych. Oprócz tańców, słodkiego poczęstunku można było porozmawiać w miłym towarzystwie.


********************


21.12.2017 r. Spotkanie opłatkowe

21 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe w naszym Klubie Pacjenta. Swoja obecnością zaszczycili nas kapłani ze szpitala psychiatrycznego. Po modlitwie, połamaniu się opłatkiem i złożeniu życzeń zasiedliśmy do stołów, na którym znajdowały się potrawy wigilijne, własnoręcznie przygotowane: kapusta z grzybami, ryba w greckim sosie, barszcz z pasztecikami, karp smażony, śledź, sałatki, ciasta . Po posiłku zaśpiewaliśmy kolędę, każdy otrzymał drobny upominek od mikołaja. W ramach podziękowań podarowaliśmy księdzu Jarosławowi stroik z żywego igliwia, który trafi na ołtarz do kaplicy szpitalnej.


********************


12.12.2017 r. wyjście do kina i obejrzenie filmu "Najlepszy"

Najnowszy polski film przedstawiający życiorys sportowca – Jerzego Górskiego, który kiedyś był uzależniony od narkotyków a po podniesieniu się z największego dna zainteresował się sportem – ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata.


********************


30.11.207 r. Spotkanie andrzejkowe w szpitalu psychiatrycznym

Tego dnia wszyscy udali się do kaplicy szpitala psychiatrycznego gdzie pod przewodnictwem księdza Jarka i Marka mszą świętą rozpoczęto Andrzejki. Oprócz pacjentów szpitalnych, podopiecznych naszego stowarzyszenia ,,Nadzieja”, swoją obecnością zaszczycili także ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Suwałk. Po części dla duszy przyszedł czas na rozrywkę- czyli coś dla ciała. Oprócz słodkiego poczęstunku- ciasta, bułeczek drożdżowych, owoców na wszystkich czekał zespół z ŚDS, który porwał do tańca w rytm muzyki znanej i lubianej. Po mile spędzonym czasie nadszedł czas zakończenia. Ksiądz kapelan podziękował za wspaniałą zabawę, zwrócił także uwagę, że tym spotkaniem wchodzimy w czas adwentu, refleksji.


********************


Jubileuszowy X Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych

23 listopada 2017 roku ponad 500 osób przybyło do centrum Bankietowego "Astoria" w Suwałkach na X Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych pn. "Czary Mary - zmieniamy świat na weselszy". Podopieczni z naszego stowarzyszenia także mieli okazję bawić się na tym spotkaniu, gdzie gościły osoby ze środowiskowych domów społecznych i różnych ośrodków wsparcia z województwa podlaskiego i warmińsko- mazurskiego. Organizatorem balu było Stowarzyszenie ,,Alternatywa”, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała pani Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk. Następnie było wspólne zatańczenie poloneza i wielki tort. Podczas całej zabawy nie zabrakło muzyki, konkursów i pysznego jedzenia.


********************


14.11.2017 r. Wyjście do kina i obejrzenie filmu "LISTY DO M3"

W filmie przedstawione były historie ludzi z różnych środowisk społecznych, ich perypetie miłosne, problemy rodzinne oraz przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.


********************


21.10.2017 r. Wyjazd integracyjny na ognisko do Małej Huty

Pomimo pochmurnej pogody wyjechaliśmy do miejscowości Mała Huta. Przy rozpalonym ognisku upiekliśmy kiełbaski, ogrzaliśmy się, rozmawialiśmy o jesieni a niektórzy umilili cza śpiewając.


********************


20.09.2017 r. Jesienne zawody w lekkiej atletyce

20 września wszyscy podopieczni wraz z opiekunami zjechali się na stadion OSiR w Suwałkach, gzie odbyły się Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce. Rywalizacja odbyła się w kilku dyscyplinach indywidualnych i jednej zespołowej. Na wszystkich uczestników czekały dyplomy i ciepły posiłek, a dla najlepszych medale. Nasz Klub Pacjenta reprezentowało siedem osób, którzy w przeciąganiu liny wywalczyli drugie miejsce.


********************


08.09.2017 r. udział w I Playback Show "Cudowne lata 70" w ramach festynu "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi"

W piątkowe przedpołudnie, 8 września komunikacja miejską pojechaliśmy do Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku, gdzie zorganizowany był festyn "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi".
O godzinie 10 wszyscy zebrani uczestniczyli we mszy świętej prowadzonej przez księdza z parafii Kaletnik. Następnie były przemówienia dyrektora Ośrodka- Pani Bożenny Chmielewskiej i Starosty Suwałk, Pana Szczepana Ołdakowskiego. Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne goszczących placówek. Wszystkie przygotowane aranżacje dotyczyły przewodniego tytułu spotkania "Playback Show Cudowne lata 70".

Nasze stowarzyszenie reprezentował klubowicz, który brawurowo udał Andrzeja Rosiewicza w piosence "Najwięcej witaminki mają polskie dziewczyny". Każdy podczas festynu mógł skorzystać z poczęstunku, zobaczyć pokaz sprzętu Państwowej Straży Pożarnej i grupy strzeleckiej ASG Suwałki. W godzinach popołudniowych zakończono imprezę. Mimo deszczu, zimna wszyscy byli zadowoleni ze spotkania, gdyż było mnóstwo atrakcji i świetnej zabawy.


********************


05.09.2017 r. Wyjście do kina na film "Obdarowani"

5 września wspólnie poszliśmy do kina w suwalskim centrum handlowym "Plaza", aby obejrzeć film "Obdarowani". Przedstawione były w nim losy mężczyzny, który po śmierci swojej siostry zaopiekował się jej córeczką Mary. Dziewczynka okazała się "genialnym dzieckiem", uzdolniona matematycznie, rozwiązywała zadania studentów i nie tylko. Problemem bohaterów okazało się pojawienia matki Franka, która chciała odebrać dziecko. Film do końca trzymał w napięciu. Po wyjściu z kina byliśmy poruszeni historią bohaterów, zgodnie stwierdziliśmy, że rodzina jest najważniejsza.


********************


31.08.2017 r.
Zabawa taneczna w Klubie Pacjenta zorganizowana z okazji zakończenia wakacji.


********************


11 sierpnia 2017 r. wyjazd integracyjny do Smolnik

Kolejnym celem naszych wycieczek były Smolniki. Miejscowość położona przy północnej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Główną atrakcja wyjazdu było wejście i podziwianie krajobrazu z punktów widokowych ,, U Pana Tadeusza” i ,,Na Ozie”. Pierwsze miejsce słynie z tego, że zostało wykorzystane przy realizacji filmu "Pan Tadeusz" i "Dolina Issy" Z obu wzgórz widoczny był przepiękny, unikatowy widok- góry, lasy, jeziora. Po bardziej wyczerpującej części wycieczki udaliśmy się nad wodę, gdzie zorganizowaliśmy piknik. Można było wykąpać się, pograć w piłkę siatkową i badmintona. W godzinach popołudniowych powróciliśmy do Suwałk, zadowoleni i pełni wrażeń.


********************


03.08.2017 r. Wyjazd integracyjny do Stabieńszczyzny

W słoneczny, czwartkowy dzień wyjechaliśmy do miejscowości położonej na Sejneńszczyźnie- Stabieńszczyzny. Po dotarciu na miejsce rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Dla podtrzymania sprawności ruchowej pograliśmy w piłkę i badmintona. Wyjazd minął w bardzo miłej atmosferze na wspólnych rozmowach, i jak mówi polskie przysłowie "wszystko co dobre, szybko się kończy" - trzeba było wracać do miasta.


********************


27 lipca 2017 roku wspólne grillowanie na łonie natury


********************


20.07.2017 r. wyjazd integracyjny do Krzywego

W bardzo słoneczny, upalny dzień pojechaliśmy komunikacją miejską do miejscowości Krzywe, położonej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Podczas pobytu mieliśmy okazję do wspólnych rozmów, odprężeniu się wśród drzew. Chętne osoby kąpały się w jeziorze, gdzie ratownicy czujnie pilnowali plaży. Pozostali klubowicze korzystali z promieni słonecznych opalając się.


********************


06.07.2017 r.
Zabawa taneczna w Klubie Pacjenta


********************


27.06.2017 r. "Pleneriada 2017" w Olecku

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Olecku odbył się VI Plenerowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych ,,Pleneriada 2017”. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności w ośmiu konkurencjach tj. płaskorzeźba, mega kwiat z bibuły, szycie breloka, malowanie na płótnie, szkicowanie, śpiew, prezentacja multimedialna, obraz z guzików. Całość przegląd stała na bardzo wysokim poziomie. Artyści, którzy zajęli miejsca I-III zostali nagrodzeni, a pozostali otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Nasze stowarzyszenie reprezentowało sześcioro panów, z czego dwóch zajęło miejsce na podium.


********************


14 czerwca 2017r. Turniej tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych

W środę, 14 czerwca odbył się XV Regionalny Turniej tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Olecku, na którym czwórka podopiecznych ze stowarzyszenia miała okazję wystąpić. W całych zawodach uczestniczyło ponad stu zawodników z różnych miast z podziałem na kategorie ze względu na płeć i umiejętności gry. W poszczególnych grupach wyłoniono najlepszych, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy odjechali z medalami i słodyczami.


********************


13.06.2017 r. Integracyjne zawody zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce

13 czerwca 2017 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach odbyły się zawody lekkoatletyczne dla osób niepełnosprawnych. Mimo deszczu w zmaganiach wzięło udział dużo zawodników z różnych miejscowości m.in. z Suwałk, Filipowa, Sejn, Lipniaka, Węgorzewa, Olecka. Nasze stowarzyszenie ,,Nadzieja” reprezentowało osiem osób. Indywidualnie zawodnicy nie zajęli miejsca na podium, lecz w grupowym przeciąganiu liny wywalczyli III miejsce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ciepły posiłek, natomiast zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni medalami, które wręczyli przedstawiciele Urzędu Miasta w Suwałkach oraz Wicestarosta Suwalski Pan Witold Kowalewski.


********************


18.05.2017 r. Wyjście integracyjne na grilla

Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych, w czwartek 18 maja wspólnie udaliśmy się na ogródki działkowe. Po dotarciu na miejsce rozpaliliśmy grill, gdzie jeden z uczestników sprytnie, samodzielnie upiekł wszystkim kiełbaskę i kaszankę. Po posiłku przyszedł czas relaksu. Wyjście tego dnia okazało się świetnym sposobem na integrację klubowiczów, którzy mogli porozmawiać, pośpiewać biesiadne piosenki, cieszyć się urokami natury, posłuchać śpiewu ptaków i skorzystać z promieni słonecznych.


********************


11.05.2017 r.
Odpust w kaplicy szpitala psychiatrycznego i wyświęcenie drugiej kaplicy w nowym budynku szpitalnym


********************


11 maja 2017 roku odbył się Dzień Otwarty w nowym budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.

W dniu otwartym swoją obecnością zaszczycił Jego Ekscelencja Biskup Jerzy Mazur, który koncelebrował Mszę Świętą oraz wyświęcił nową kaplicę pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia. Po mszy można było zwiedzić obiekt, po czym pacjenci szpitala, podopieczni naszego stowarzyszenia jak i pozostali goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałkach i Lipniaka przeszli na teren pracowni terapii zajęciowej na agape. Oprócz słodkiego poczęstunku można było potańczyć przy piosenkach w wykonaniu zespołu Keys.


********************


12.04.2017 r. Spotkanie wielkanocne w Klubie Pacjenta.

Tradycyjnie, jak co roku w okresie przedświątecznym zorganizowaliśmy spotkanie wielkanocne, na które przybyli klubowicze, pracownicy i ksiądz Jarosław Pierzgalski. Modlitwą rozpoczęliśmy tę uroczystość, po czym wszyscy zebrani zasiedli do stołu, na którym znajdowały się dania samodzielnie przygotowane w Klubie Pacjenta.

Po mile spędzonych chwilach, wspólnych rozmowach nadszedł czas zakończenia spotkania. Każdy osoba obecna tego dnia otrzymała pamiątkowy prezent w postaci baranka, kurczaczka z pomponów włóczki, figurki gipsowej, wydmuszek kolorowych lub stroiku wielkanocnego. Wszystkie te prace powstały w naszym stowarzyszeniu podczas zajęć z terapii zajęciowej i wykonali je podopieczni. Ksiądz Kapelan także otrzymał własnoręcznie wykonany stroik, który postanowił umieścić na ołtarzu w kaplicy szpitala psychiatrycznego. 
strona sfinansowana ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Departament Pomocy i Integracji Społecznej
© Suwalskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Chorych Psychicznie "Nadzieja"
projekt strony - Justyna Chalecka, wykonanie - Dariusz Chalecki, rok 2010